DENNÍK N

Denník N, rozhovor s Karolom Sudorom

Rozhovor pre Denník N vyšiel v skrátenej podobe aj v časopise NOTA BENE. Ten pomáha ľudom bez domova živiť sa predajom kvalitného periodika, v ktorom je skutočne čo čítať. Číslo bolo zamerané na tému pamäť národa. Rozhovor sme preto venovali tomu, ako funguje ľudská pamäť. Prezradil som tiež, prečo na preťaženú pozornosť odporúčam práve mentálne ticho. Rozhovor výborne viedol a spracoval skúsený novinár Karol Sudor, ktorý získal viacero novinárskych cien za najlepší rozhovor.

Neurogenetik: Pamäť sa dá prirovnať k mixéru, na ktorý ste zabudli položiť vrchnák

 
 

INVITRO

inVitro, rozhovor s Annou Martausovou

Rozhovor pre inVitro priniesol informácie nielen o mojom výskume, ale aj o živote vedca na Slovensku a v Rakúsku. Vyskúšal som si oboje a vidím rozdielne vnímanie vedy u nás, a v zahraničí. S Annou Martausovou sme sa venovali procesu skúmania spánku červov, publikovaniu v časopise Science a mojim úvahám nad potrebnými zmenami v slovenskom zdravotníctve a vzdelávacom systéme. Podľa môjho názoru sa rozhovor podaril na výbornú aj čo sa spracovania týka. Môže naštartovať diskusiu o budúcnosti vedy a vzdelávania v zdravotníctve na Slovensku.

Článok na Unilabs: Realizácia je dôležitejšia než geniálne nápady

 
 

MAGAZÍN EVITA

Magazín Evita, rozhovor s Michaelou Saleh

Spánok ma ako vedca fascinuje. Otázky prečo spíme a ako sa zobúdzame stále nie sú úplne objasnené, čo je pre mňa výzva. K lepšiemu spánku nám môžu pomôcť fakty, ktoré sa nám podarilo doteraz zhromaždiť. Plánovanie spánkového procesu značne skvalitní život po zobudení. Michaela Saleh pripravila pútavý lifestylový článok o tom, ako sa treba dobre vyspať a ako si usporiadať zdravú životosprávu. Informácie čerpala z nášho spoločného rozhovoru.

Časopis Evita: Zmeňte svoj život a dobre sa VYSPITE

 
 

Denník N

#SPÁNOK  #VÝSKUM  #MEDITÁCIA  #VÝSKUMSPÁNKU  #PORUCHYSPÁNKU  #KVALITNÝSPÁNOK

 

Neurogenetik: Občas je dobré na nič nemyslieť, príliš veľa podnetov škodí bunkám v mozgu

“Hlavné dôvody, prečo spíme, stále nepoznáme,” hovorí vedec Tomáš Eichler. „Spánok ako forma adaptívnej neaktivity je podobne prospešný a prirodzený ako pokojná myseľ, respektíve stav meditácie,“ vraví Eichler.

Slovák publikoval v Science, skúmal procesy zaspávania a prebúdzania sa

Podľa výsledkov výskumu na červoch predstavuje spánok základný stav neurónov, do ktorého sa prirodzene vracajú. „Zistenia majú potenciál pomôcť s nápravou porúch spánku,“ vraví vedec Tomáš Eichler.

Učenie v spánku je mýtus

Keď spíme, mozog využíva iba malú časť neurónov, aby vyhodnotili, či nám hrozí nebezpečenstvo alebo nie. Zvyšok vnemových podnetov mozog aktívne potláča, vraví odborník na spánok.

Odborník na spánok: Pre tínedžerov by bolo lepšie, ak by sa vyučovanie začínalo neskôr ako o ôsmej

Aj krátky 20 až 30 minútový „šlofík“ zvýši schopnosť učiť sa o 30 percent na niekoľko hodín, vraví neurogenetik a odborník na spánok Tomáš Eichler. Nedostatok spánku neškodí len intelektuálnej produktivite, ale môže spôsobiť aj depresiu, zvýšiť hlad a spôsobiť nadváhu, urýchliť starnutie, zvýšiť riziko cukrovky, spôsobiť poruchy srdcového rytmu, poruchu libida, oslabiť imunitu, zvýšiť riziko niektorých nádorov (aj kvôli tomu, že imunita je namáhaná) a narušiť hormonálne regulácie.

Príbeh stredoškoláka, ktorý 11 dní nespal. Vytvoril rekord, no mal halucinácie a bol paranoidný

Nedostatok spánku zhoršuje pozornosť, pamäť, náladu, schopnosť logicky uvažovať, ale aj obratnosť či manuálne zručnosti. Vedec varuje, že zámerne odďaľovať spánok nie je dobrý nápad. „Je to hlúpa frajerina nehodná snahy o rekordy,“ dodal.

Denník SME

#ZABÚDANIE  #MOZOG  #TRÉNINGMOZGU  #PAMÄŤ  #SPÁNOK

 

Zlenivel vám po prázdninách mozog? Šesť tipov, ako znovu prebudiť vaše neuróny

Čo pomôže po prázdninách vrátiť sa do efektívneho školského či pracovného rytmu? Praktické stratégie na stimuláciu mozgových buniek pre SME komentuje neurogenetik Tomáš Eichler.

Práca na zmeny zvyšuje riziko rakoviny najmä u žien. Nedostatok spánku sa snažte dohnať aspoň krátkym šlofíkom

Tomáš Eichler skúma záhady mozgu, čo sa s nami deje, keď sa dobre nevyspíme a aj to, ako si môžeme zabezpečiť skutočne kvalitný oddych.

Neurogenetik Eichler skúma spánok červov: Raz by sme mali vedieť prebúdzať ľudí z kómy

Spánok je prirodzená a nevyhnutná potreba ľudí i zvierat. Napomáha učeniu, pamäti či obnove minutých neurotransmiterov. Vede však tieto nekompletné predpoklady nestačia a snaží sa ich pochopiť a jednoducho vysvetliť.

Slovenský neurogenetik: Mozog červa nám pomáha odhaliť záhady ľudského spánku

Proces prebúdzania a ukladania sa na spánok je jednou z najdrastickejších zmien, aké mozog zažíva. Zo sna sa dostane do každodennej reality. Slovák Tomáš Eichler spolu s kolegami sledoval práve túto zmenu. Skúmali, ako mozog bdie, spí, prebúdza sa a zaspáva. Ako prví pozorovali všetky neuróny červa C. elegans súčasne, čo sa zatiaľ nepodarilo nikomu.

Magazín Zdravie

#SPÁNOK  #FAKTYOSPÁNKU  #VÝSKUMSPÁNKU  #KVALITNÝSPÁNOK

 

Benjamin Button žije

Starnutie sa dá nielen spomaliť či stopnúť, ale dokonca obrátiť. Podľa renomovaného vedca sa budeme bežne dožívať vyše stovky do konca storočia. Za akú daň?

Rýchly reset? Dajte si detox spánkom. Vedec prekvapuje novými faktami!

Mozog maká naplno aj v spánku a vylučuje látku podobnú droge. Čo ste o snívaní ešte nepočuli, prezradí slovenský odborník Tomáš Eichler.

Spíme na polmozgu ako delfíny? Expert: Fatálne následky zažívame denne

V nedávnom článku publikovanom v renomovanom Science slovenský vedec a neurogenetik Mgr. Tomáš Eichler s kolegami dokázal, že unavený mozog upadá do spánku prirodzene, ak neprichádzajú dráždivé zmyslové podnety zvonka. Následky môžu byť tragické...

Tí výkonnejší

Ukrojte si dvadsať hodín spánku týždenne a mozog nakopnete ku skvelým výkonom. Svätý grál alebo hazard zo zdravím?

 
 

Hospodárske noviny

#SPÁNOK  #FAKTYOSPÁNKU  #NESPAVOSŤ #RADYPRESPÁNOK  #MEDITÁCIA

Ako poraziť nespavosť? Rady, ako sa opäť naučiť spať

„Uprace“ nám mozog, zregeneruje telo. A sú ľudia, ktorí by za jedinú nerušenú noc v jeho objatí dali dve tretiny majetku. Reč je o spánku a zajatí v bludnom kruhu insomnie, v ktorom sa nás potáca čoraz viac. Prinášame vám rady lekárov a vedcov, ako ho čo najrýchlejšie opustiť.

Adela Vinczeová: „Prázdne“ vedecké hlavy

O koľko je život ľahší, keď hneď nevynášame súdy nad okolím, situáciami, nad sebou.

On-line magazín Živé

#MEDITÁCIA  #MINDFULNESS  #FAKTYOMEDITÁCII

Meditácia všímavosti: Je to podvod? Čo o nej naozaj vieme?

Mnohé v médiách proklamované tvrdenia sa na míle vzdialili dostupným dôkazom. Už to nie je žiadna okrajová kuriozita z východu. Meditácia sa aj v západných krajinách stáva mainstreamom.

Dobré noviny

#NEUROGENETIKA #SCIENCE #SPÁNOK #VÝSKUMSPÁNKU #MEDITÁCIA #PORUCHYSPÁNKU #KVALITNÝSPÁNOK

Slovák skúmal záhady spánku. Jeho objav sa dostal do prestížneho vedeckého časopisu Science

Slovák Tomáš Eichler sa našiel v neurogenetike. Publikoval v prestížnom magazíne Science, zaoberá sa procesmi súvisiacimi so spánkom, pričom jeho zistenia by mohli byť pomocou pre ľudí, ktorí trpia spánkovými poruchami.

Vráťte sa späť